Allplan'da Farklı Dosya Formatları ile Çalışma

4 posts / 0 yeni
Son gönderi
emredinceralin
emredinceralin's picture
Versiyon: 
2021
Konu Detayları: 
openBIM,ıfc,dwg,rvt,ndw,allplan,2021

Merhabalar, bazı programlarda link ile çalışma opsiyonları var ve bu durum aslında farklı bir programda çalışılan bir dosyayı içeriye linkli bir şekilde alabiliyorsunuz demek oluyor, bu durum farklı bir yerde farklı bir programda çalışılan dosyanın değişmesinde linkli bir şekilde içeriye aldığınız dosyanında değişmesi demek oluyor; böylece bım ortamının gerekli yapısını bozmamış oluyorsunuz.Bu tip bir çalışma ortamı allplanda var mı yada düşünülüyor mu?

Aluplan Destek Ekibi

Emre bey merhaba,
İstediğiniz çalışma imkanı ekte göreceğiniz Özel Xref ile şu anda dxf, dwg, dgn için mevcut, farklı bir dosya formatı mı soruyorsunuz?

Dosya Yükle: 
emredinceralin
emredinceralin's picture

Evet xref ile çalışabiliyorsunuz ama 3b veya 2b farketmiyor özel xref ile aldığınız herşey 2b formatta geliyor yani ben farklı bir ortamda farklı birinin çalıştığı dosyayı okuyup üzerinde çalışamıyorum demek oluyor; mesela revit ile yapılan bir modele revitte hala devam eden bir işi .rvt dosyasını içeri alıp donatılandırmak veya farklı işlerini allplanda yapmak istiyorum; hem yapılan değşiklikleri anında görebileyim hemde farklı dosya formatı da beni sıkıntıya sokmasın tabi bu .dwg formatı olsada şimdilik olabilirdi.openBIM

Aluplan Destek Ekibi
Allplan 2021'de XRef ile ilgili bilgilendirme!

Yeri gelmişken bu bilgilendirmeyi de yapalım:
Allplan 2021'de, XRef'ler artık görünümleri ve kesitleri desteklemiyor. Bu nedenle, XRef'lerde ne görünümler ne de kesitler görünmez. Allplan 2021'de önceki sürümlerden verileri açtığınızda, bu tür çizim dosyaları kaybolacaktır. Allplan 2021 artık bu teknolojiyi desteklememektedir. Bu nedenle Allplan, mimari elemanları, 3B modelleri ve görünüm ve kesitlerde donatıları 2B çizgiler halinde patlatır ve bunları 2B çizgiler olarak görüntüler.